JAK NA ZDRAVÝ ŽIVOT?

Základem je samozřejmě jídlo. Nejtěžší část zdravého životního stylu je odolat sladkým a tučným nástrahám a jíst jen produkty, které našemu tělu prospívají. Tato věta určitě spoustu lidí odradila, ale ve skutečnosti to není zas taková oběť.
kuskus se zeleninou
SACHARIDY
Můžete zapomenout na sladké bombóny, tyčinky a zmrzlinky. Zdravé sacharidy určitě nenajdeme ani v knedlících a pšeničných rohlících. Většina lidí se cítí mnohem lépe po vysazení lepku, který zatěžuje naše tělo. Je přítomný převážně v klasické pšenici. Existuje i skupina nemocných celiakií. Což je právě intolerance lepku. Hodně z nich si však stále užívá neřestí pšenice. Čím se dá taková tradiční věc nahradit? Nejen v prodejnách zdravé výživy najdeme výrobky z kukuřice, nebo pohanky. Nejtradičnější je však celozrnné a žitné pečivo. Domácí výroba houskových knedlíků z žitné mouky není vůbec náročná a alternativa české klasiky je i přes svou tmavší barvu stále velmi chutná.
salát a borůvky
BÍLKOVINY
Maso, sýry, tvaroh! To jsou základy bílkovin, které musíme přijímat. Ne však upravené jako řízek, nebo uzené. Je potřeba maso péct, či vařit. Smažení pokud možno na kvalitním oleji. Což určitě není slunečnicový, ale olivový, kokosový, nebo řepkový. Tyto oleje slouží navíc i jako zdroje zdravých tuků. Každé jídlo by mělo být složeno ze sacharidů, bílkovin a tuků. Pokud je to možné, tak i vlákniny, která se poslušně ukrývá v zelenině a ovoci.
vysypané ořechy
TUKY
Ne, nejedná se o překlep. Tuky jsou pro naše tělo velmi důležité. Je však rozdíl v tuku ze smažených hranolek a tuku z ořechů, semínek a olejů. Vhodné zdroje olejů jsme si již uvedli. Důležité jsou i ořechy. Nejdostupnější jsou vlašské, ale za zmínku stojí i kešu, para a mandle.
Pokud se naučíte zdravě jíst, máte vyhráno. Důležitá je samozřejmě i pravidelnost a množství potravin. Je jedno jestli jíte třikrát denně po větších porcích, nebo šestkrát po menších. Podstatné je dodržení správného množství a pravidelnost.