Jak vybrat ten správný kartáček?

Abychom se mohli chlubit krásným a zdravým chrupem, je potřeba se o něj nejprve důkladně starat. Na naše zuby totiž působí mnoho vnějších i vnitřních vlivů, které vedou až k nepříjemným, a mnohdy zbytečným problémům. Některým však lze snadno předejít správnou ústní hygienou a dostatečnou péčí.
Kartáček a zubní pastu snad každý z nás používal již v raném dětství. Ovšem nestačí si zuby jednoduše kartáčkem přejet, je potřeba nejen správně dodržovat samotnou techniku čistění, ale také si vybrat správný zubní kartáček, který nám zajistí dokonalé vyčistění našich zubů.

kartáček

Na trhu existuje celá řada kartáčků a dentálních pomůcek různých značek, velikostí, tvarů, tuhosti i délkou štětin. Jak tedy vybrat ten, který je pro nás nejlepší?

Měkký je lepší?

Nové trendy doporučují používat co nejměkčí kartáček, který nepoškozuje sklovinu ani dásně. Jenomže měkká vlákna dostatečně neodstraní všechen plak, proto bychom k měkkému kartáčku měli ještě používat jednosvazkový kartáček, či si zuby čistit alespoň patnáct minut.

hygiena

A co ten elektrický?

Reklamy nás lákají na elektrické kartáčky, které jsou mnohem účinnější. Studie však prokázaly, že tomu tak ve skutečnosti vůbec není. Pokud si budeme chtít vybrat z  elektrických zubních kartáčků, které slibují efektivnější a zároveň šetrnější čistění, musíme počítat s tím, že i mezi nimi je velký rozdíl. Většina z nich funguje na principu vysokofrekvenčního stíravého pohybu, který má zajistit vyčistění i mezizubních prostor.

Každému vyhovuje něco jiného

Kartáček bychom si však měli pořizovat podle toho, který nám osobně bude nejvíce vyhovovat. Někdo upřednostňuje menší tvar, jiný zase tvrdí štětiny. Každý bychom si proto měli najít vhodná kritéria právě pro sebe.

stomatologie

Jak často měnit kartáček?

Opotřebení kartáčku závisí především na délce čištění zubů, ale také na tom, jak moc na něj tlačíme i jakou techniku používáme. Přesná hranice opotřebení kartáčku se nedá určit, vhodné však je měnit ho tak po dvou měsících.