Nejrozšířenější krása světa

Mnoho lidí si pod slovem orchidej představuje vzácnou tropickou rostlinu, jejíž cena je závratná a kterou může mít ve váze jen movitý člověk. Tato vžitá představa vznikla v době, kdy světoznámí cestovatelé přiváželi ze svých cest botanické vzorky, mezi kterými byly i dosud neznámé druhy orchidejí. Tato rostlina patří mezi vstavačové  a na celém světě existuje  osm set padesát rodů, které se dělí na dalších sedmnáct tisíc druhů.
květy, bílá orchidej
Nejznámější orchideje rostoucí v České republice:
·         bradáček (Listera)
·         hlízovec (Liparis)
·         korálice (Corallorhiza)
·         kruštík (Epipactis)
·         měkkyně (Hammarbya)
·         prstnatec (Dactylorhiza)
·         okrotice (Cephalanthera)
·         střevíčník (Cypripedium)
·         tořič (Ophrys)
·         vemeník (Platanthera)
·         vstavač (Orchis)
 
Se vstavačem se setkal každý z nás, vždyť jich u nás roste více než osmdesát druhů. Jde o vysokou rostlinu obalenou malými květy, která po utrhnutí roní žluté mléko. Stejně tak se často můžeme setkat se střevíčníkem rostoucím u okrajů silnic. Ten často lidé nesprávně označují jako „pantoflíček“.
V posledních letech se velmi rozšířilo domácí pěstování rodu Phalaenopsis, kterých existuje obrovské množství různých druhů a barevných mutací.
Pěstování není vůbec náročné, pokud dodržíte tato zásadní pravidla:
 vstavač fialový, tráva
·         Rostlinu nechejte v průhledné plastové nádobě. Častý nešvar, dávat jí ještě do okrasného keramického květináče, způsobí její úhyn. Kořeny totiž potřebují světlo. Květináč můžete z boku propíchat jehlou, kořeny tak budou mít dostatečný přístup vzduchu a nezapaří se.
·         Každý rok rostlinu vyndejte, opatrně odstraňte uhynulé kořeny a zasaďte do speciálního substrátu či do hrubé stromové kůry.
·         Přes rozšířený pocit, že jde o suchomilné rostliny, je opak pravdou. Phalaenopsis potřebuje vláhu. Nesnáší ovšem přemokření. Proto jednou týdně postavte květináč do lavoru s vodou tak, aby hladina dosahovala do ¾ výšky květináče a takto nechejte hodinu stát. Jednou za měsíc přidejte do vody hnojivo na orchideje.
·         Květina musí být na přímém světle, ideálně na parapetu jihovýchodního okna.
·         Přes zimu omezte zalévání na polovinu a dopřejte jim odpočinek v chladnější místnosti.