Brouci a breberky – škodí nebo pomáhají?

Na zahradě v trávě, v záhonech nebo na keřích či stromech, tam všude se může prohánět kdejaká havěť. Možná je často ze svého pozemku vyháníte, protože vám není příjemná jejich přítomnost. Jenomže někteří z nich vám mohou prokazovat skvělou službu, aniž byste o tom věděli. Brouci, hmyz a jiní predátoři mohou vypadat nevzhledně, takže se jich většina lidí může štítit. Ovšem tito predátoři nejsou na vaší zahradě jen tak z jejich vlastního rozmaru, mnozí z nich jsou totiž opravdovými pomocníky, a i ti nejošklivější vám mohou vypomáhat v boji proti malým škůdcům. Proto se nyní pojďte s některými brouky seznámit, abyste věděli, kterého z nich se vyplatí hýčkat, a koho z nich byste si dokonce na svou zahradu měli lákat.
 domeček pro včely
VČELY A ČMELÁCI
I když mnohdy pouští hrůzu, protože mají žihadla, jsou to skvělí opylovači. Bez nich by rostlinky a stromy neplodily žádnou úrodu.
 
BERUŠKY
Jistě jste si často všimli, že vám mšice napadají nejen květiny, ale také další rostliny. Berušky jsou roztomilá stvoření, která pomáhají mšice vyhubit. Jejich dlouhé šedočerné larvy s červenožlutými skvrnami sice tak hezky nevypadají, dokážou ale spořádat až na padesát mšic za den.
 
PESTŘENKA HRUŠŇOVÁ
Pestřenka hrušňová vypadá tak trochu jako včela, jen je o něco menší. Její zelené larvy také požírají jinak těžko vyhubitelné mšice.
 květina s motýlem
MOTÝLI
Tito překrásní tvorové opylují květy vašich rostlinek. Mnozí z vás si možná myslí, že jejich larvy a housenky požírají vaši úrodu, opak je ale pravdou. Oni totiž kladou vajíčka nejčastěji na rostliny, které na zahradě zrovna moc nechcete. Těmi jsou například kopřivy.
 
STŘEVLÍK
Tento zlatozelený brouk si skvěle poradí s malými škůdci, ale také s většími slimáky.slunéčko sedmitečné
Hmyzí hotel
Sami vidíte, že hmyz do zahrady prostě patří. A víte, jak si tyto užitečné pomocníky u vás udržet, ba je přímo k vám nalákat? Nejjednodušším řešením je postavit jim hmyzí hotel. Tyto ubytovny můžete buďto koupit ve specializovaných prodejnách, nebo je sami vyrobit. Postačí vám na to třeba ptačí budka či dřevěné okénko, které vyplníte drobnými kousky dřeva.