Slimáci na naší zahradě

Slimáci dokážou zničit úrodu během jedné noci. Jsou vlezlí, slizcí, a mnoho z nás se jich štítí. A navíc, když nám zbaští námi s láskou vypěstovaný salát, ředkvičky, kedlubny i okurky, nemáme důvod je mít jako oblíbená zvířátka. Zbavit se jich také není zrovna snadné, proto berme jako úspěch již to, když se nám povede snížit jejich počet na polovinu.

Slimáci se objevují na jaře, hned jakmile zjistí, že jsme něco zasadili na zahrádku. Milují vlhkost a stinné prostředí, a do naší úrody se pouštějí nejraději v noci. Pokud se nám nepovede vypudit je ze zahrady do konce července, máme jistotu, že se nám na jaře vrátí v hojném počtu, protože někdy v srpnu kladou svá vajíčka. A když si spočítáme, že jeden jedinec jich naklade asi 400, ani se nebudeme na další jaro těšit…

Jak se zbavit slimáků:
Nejsnadnější způsob je ten, že slimáky pochytáme do pet lahví s vodou. Pokud nám ale vadí samotný sběr těchto slizounů, nastražíme na ně pastičky:
·         Posypejme slimáky solí. Je to sice drastické, ale účinné. Slimák se díky chemické reakci sám rozpadne.
·         Zkusme na ně jít s ovesnými vločkami. Rozsypáním vloček kolem záhonů způsobí, že je slimáci snědí a po chvíli nabobtnají a pojdou.
·         Kelímky od jogurtů nebo pomazánkového másla zapustíme do země kolem záhonů a nalijeme do nich pivo. Slimáci se v něm sami utopí.
·         Do kelímků můžeme rovněž nalít vodu a kvasnice, které jsou velkým lákadlem. Slimáci do kelímků nalezou a také se utopí.
·         Záhonky obsypejme kávou nebo lógrem. Kofein je pro ně smrtelným nervovým jedem.
·         Postříkejme každého plže směsí čpavku a vody, v poměru 1:3, což je zlikviduje.
·         Polijeme je vařící vodou.
·         Vysázejme kolem záhonků rostlinky, které slimáky odpuzují a tak se našim záhonům vyhnou. Nechutná jim levandule, kopr, šalvěj, česnek, měsíček, chrpa, pivoňka, petržel a tymián.
·         Koupit můžete také řadu chemických prostředků a lapačů.