Čekáme dvojčata

Když se narodí miminko, rodičům zpravidla chvíli trvá, než si zvyknou na nové povinnosti, a než najedou na režim, který vyhovuje jim i jejich právě narozenému děťátku. Jak to ale vypadá v rodině, kde se narodí hned dvě děti najednou? S dvojčaty vás bude čekat dvakrát tolik práce, starostí, ale také radostí.

Čekáme dvojčata – pane jo, to bude masakr!
Možná vás čeká náročnější období, když nastane den a vaše dvě miminka se rozhodnou přijít na svět. Toto období je náročné pro každou novopečenou maminku. Pokud se vám ale narodí děti dvě (nebo i více), bude to období náročnější o něco více. Jestliže ale bude u vás v rodině vše fungovat tak jak má, zvládnete to bez problémů.

Co je tedy potřeba udělat, abyste příchod dvojčátek zvládli bez úhony?
1. ZAPOJTE PARTNERA
V první řadě je nejvíc ze všeho důležité, aby se váš partner zapojil do všech povinností. Koupání, přebalování, krmení, utišování – vše dělejte společně. Mělo by být přirozené, že se otec dětí do jejich výchovy zapojí ihned, jakmile si ty dva uzlíčky přivezete z porodnice domů. Nejde jen o tu starost a běžnou péči o děti, je potřeba také nakoupit, uvařit, uklidit, prát a žehlit pleny. Když se s partnerem o všechny starosti poctivě podělíte, stane se z vás tým. A věřte, že se vám to mnohonásobně vrátí, až vám děti povyrostou. Úžasný vztah, který si společně vypěstujete již od jejich narození, přetrvá až do jejich dospělosti.

2. JAK ZVLÁDNOUT PRVNÍ MĚSÍCE
První měsíce děti mnohokrát většinu času propláčou. Bolí je bříško, mají hlad, protože máte problémy s kojením, mají mokré plínky… a to všechno vás čeká dvakrát. Když vám zbude trocha energie, budete rádi. Zkuste být v pohodě, protože děti vycítí stres, který z vás prýští, a o to více jsou sami nervóznější a uplakanější. Vždyť nemusí být všechno na 100% dokonalé.

3. JAK DĚTI SLADIT?
Největší potíž bývá také v tom, že každé miminko má jiný režim. Jedno chce spát a druhé jíst, jedno má větší potřeby přes den, druhé přes noc. Zkuste proto od začátku zavést stejný režim oběma dětem. Na krmení a spaní ve stejnou dobu si děti brzy zvyknou a režimu se přizpůsobí. A vám to pomůže k zachování vlastní energie a duševního zdraví.