Vyrobte si šperky z drátků

Ať už se rozhodnete pro náramek, náušnice či náhrdelník, vyrobit si vlastní, originální bižuterii není nic složitého. Budete potřebovat jen pár drátků, něco korálků, kleštičky, uzávěry a trochu času. Pro začátek vás čeká výprava do potřeb pro kutily nebo ještě lépe do specializovaného obchodu. Zde si vyberte drátky, korálky, a další komponenty, které budete pro vaše tvoření potřebovat. Pokud ještě nemáte představu, jak přesně by měl výsledný produkt vypadat, sáhněte po menších korálcích v základních barvách, které se dají použít na mnoho způsobů. Drátky volte spíše tenčí, budou se vám lépe ohýbat, ale ne zas moc tenké, aby držely tvar. Nezapomeňte na uzávěry, bez kterých vám šperky nebudou držet, a také na kleštičky. Kleštičky jsou dvou typů, s kulatou špičkou pro zatočení drátu, a s plochou špičkou pro zploštění. Pokud nechcete investovat do dvou nástrojů, můžete zkusit i půlkulaté kleště, které zvládnou obojí.
 náhrdelník z korálků
Jakmile máte všechen materiál, je načase vytvořit si návrh vzoru. Na internetu koluje spousta návodů, nebo si můžete vyrobit vlastní vzor. Dvěma základními metodami jsou takzvané ketlování, tedy tvorba a spojování malých oček, nebo oplétání. Ať už bude ale váš šperk vypadat jakkoli, měli byste mít jasnou představu, než se do tvoření pustíte. Není také na škodu si váš návrh nakreslit. Jakmile máte návrh před sebou, můžete se pustit do díla. I když drátkování vypadá jednoduše, bude chvíli trvat, než se dopracujete k perfektně symetrickým výsledkům. Doporučujeme proto začít jednoduchými vzory, nenechat se odradit, a postupně se propracovávat ke komplikovanějším projektům. Budete-li vytrvalí, tak brzy uvidíte, jak vám pod rukama vznikají unikátní šperky. Až bude váš šperk hotový, nezapomeňte k němu přidělat zapínání, aby se dal pohodlně nosit.    
 skořice a kamínek
Jakmile zvládnete základní techniky, můžete se pustit do složitějších kompozicí. Velmi populární je například oplétání polodrahokamů. Pokud chytře zkombinujete barevný drát s barevným kamenem, vznikne vám velmi efektní šperk, který prozáří i naprosto běžný outfit. Dalším tipem mohou být například složité drátěné brože či ozdoby do vlasů, které z vás udělají jak hvězdu kanceláře, tak střed pozornosti každého večírku.