Využití jedlé sody nejen v domácnosti

Jedlá soda je velice univerzální surovina, která je levná a zároveň ji většina z nás má pořád doma. Využívat ji můžeme jak při úklidu, při péči o své zdraví, nebo třeba jako pomocníka při praní. Jedlou sodu koupíte v běžném obchodě, většinou v místech, kde najdete potřeby na pečení, popřípadě v místech, kde jsou úklidové prostředky pro domácnost. Jedlá soda má tu výhodu, že neobsahuje žádné toxické látky, které naleznete ve spoustě běžných moderních prostředků na úklid.

jedlá soda

  1. Úklid a domácnost

Již po dlouhou dobu se soda využívá při péči o domácnost. Dnes se opět dostává do módy, místo drahých a často nefunkčních prostředků. Využívá se k čištění koupelny. Stačí ji totiž nasypat na houbičku a jednoduše vydrhnout vanu či umyvadlo. Nahradíte tak tekutý písek, který se k tomuto účelu často používá. Stejným způsobem vyčistíte třeba i hrnce a pánve (ale pozor, ne teflonové!). Soda platí i na čištění stříbra. Takže třeba příbory vyčistíte sodou s troškou vody. Stejně tak vyčistíte i špinavé hrnky, zašlé od kávy či čaje. Sodou vyčistíte i troubu, podlahy, zdi nebo nábytek. Je také dobré ji jednou za čas přidat do pračky a nechat projet pračku na nějaký vyšší stupeň. Chráníte tím vaši pračku před vodním kamenem. Soda je také skvělým pomocníkem při používání látkových plenek.

v koupelně

  1. Zdraví a péče o sama sebe

Jedlá soda se často využívala již v minulosti při péči o vlastní tělo. Je totiž ideální na výrobu zubní pasty bez fluoru. Neměla by se však používat denně. Pokud trpíte na zápach z úst, pak se vám určitě bude hodit směs čajové lžičky s půl hrnkem vody a kloktejte jej. Stejně tak můžete pečovat třeba i o rovnátka které do stejného roztoku můžete namočit a nechat klidně přes noc. Jedlá soda se dá využít třeba i jako peeling či deodorant. Většina z nás zná sodu ve spojitosti s pálením žáhy. Jedlá soda totiž působí zásaditě a neutralizuje tak přebytečnou žaludeční kyselinu, která pálení žáhy způsobuje. Jedlá soda pálení žáhy zničí během chvilky!