Když uvíznete ve sněžném pekle

Už dávno nejste schopni vést svůj vůz obvyklou rychlostí. Vánice se snaží vás dostat ze silnice, jako těch pár ubožáků co jste už viděli mimo vozovku. Viditelnost se snižuje. Stěrače přestávají stíhat stírat vrstvy sněhu, co se každým okamžikem pokouší zasypat vám celé čelní sklo.

pluh na sníh

Pokud v této chvíli máte do cíle své cesty ještě kus cesty, tak bych vám doporučil, cestu přerušit, zaparkovat někde u nějakého penzionu a v klidu to boží dopuštění přečkat. Pokud je něco, proč opravdu musíte pokračovat, zajeďte k první čerpací stanici. Doplňte si pohonné hmoty. V obchůdku si kupte něco na čtení, nějaké sladkosti, nebo i bagetu. A také něco k pití. Neváhejte investovat třeba i do časopisu či novin.

Rozhodli jste se tedy pokračovat v cestě. Už pár stovek metrů za obcí se situace ještě dramatizuje. Na silnici se tvoří závěje, které jedoucí automobily jen stěží prorážejí. Nechápete co se to děje. Každým okamžikem si myslíte, že se povětrnostní podmínky již nemohou zhoršit. Následující okamžik se naší naivitě vysměje.

Začínáte mít strach. Nejraději byste auto zaparkoval někde vedle cesty a tu slotu přečkal. Jenže plužená silnice je jako past. Zastavit se nedá. Určitě by do vás někdo narazil ze zadu. Pozorujete čím dál tancující auta. Jedno, dvě a teď i třetí vás snad jen zázrakem minulo.

V následující zatáčce děláte chybu sami. Ani nevíte jak, a už sjíždíte z prudkého náspu. Bez nějaké škody a bez zranění se zastavujete asi 20 metrů od silnice na zmrzlém poli.
prohrnutá silnice

Co teď?

Ze všeho nejdřív zkuste, pokud je to možné, s autem ještě trochu popojet. Pokud jste ze silnice vyjel vy, je možné že ještě někdo bude vaši chybu opakovat. Zůstanete-li na místě, narazí do vás.

Situace, ve které se nacházíte, není dobrá. Na druhou stranu, tragedie vypadá jinak. Jste bez zranění, auto neutrpělo vážné škody. Musíte jen přečkat trochu nepohodlí.

Vezměte smetáček a běžte očistit zadní světla. Nechte puštěny varovné svítilny. Telefonem uklidněte rodinu. Zavolejte policii a zkuste jim co nejpřesněji popsat místo, kde se nacházíte. Využijte k tomu GPS ve vašem mobilu. Nevypínejte motor. Zapněte si topení. Otevřete si nápoj, zakousněte něco z dobrot, co jste si koupili na čerpací stanici. Vytáhněte si časopis. Máte před sebou možná pár dlouhých hodin, než na vás přijde řada se záchranou. Nejdříve se řeší zranění a závažnější stavy.

Nepropadejte panice, ono se přece jen nic tak hrozného nestalo. V podstatě jste měli štěstí. A to velké.